Home

Amazonia okiem podróżnika

Podróże kształcą. O tym wiedzą wszyscy, ale nie każdy ma możliwość zwiedzania dalekich krajów i zaspokojenia swojej ciekawości świata.

10 marca br. uczniowie Zespołu Szkół, nie opuszczając murów szkoły, odbyli podróż w gorące obszary lasu równikowego - do Amazonii. Zabrał ich tam podróżnik Samuel Kempski z grupy Trzask, której członkowie organizują wyprawy do różnych części ziemskiego globu i dzielą się swoimi opowieściami z młodzieżą. Z wielkim zainteresowaniem słuchano podróżniczych historii ubogaconych w egzotyczne ciekawostki o tym pięknym, ale niebezpiecznym rejonie Ameryki Południowej.

Podróżnik początek swojej opowieści poświęcił Manaus- 3,5- milionowemu miastu portowemu ze zjawiskowym Teatro Amazonas, otoczonemu przez dżunglę, do którego jeszcze nie tak dawno można było jedynie dolecieć lub dopłynąć. Wraz ze swoimi towarzyszami wybrał się na tzw. "Jungle Tour", czyli wyprawę po dżungli z przewodnikiem. Rozpoczęli od krótkiego rejsu wszerz Amazonki, która oszałamia swoją wielkością, następnie rozbili obóz i zaczęli wędrówkę. Zatrzymali się między innymi w indiańskiej osadzie i mieli okazję poznać codzienne życie Indian, sposób zdobywania przez nich pożywienia czy goszczenia turystów. Po wielodniowej wyprawie i opuszczeniu dżungli podróżnicy odwiedzili jeszcze Fordlandię, czyli osadę przemysłową założoną przez Henryego Forda, w której do dziś pozostawione są maszyny z tamtego okresu. Przygodę zakończyli w Belem - mieście położonym w potężnej delcie Amazonki.

Dzięki spotkaniu z tym niezwykłym człowiekiem młodzież dowiedziała się, w jaki sposób można przeżyć w ekstremalnych warunkach. Wysłuchała wielu interesujących anegdot o trujących roślinach, niebezpiecznych zwierzętach, a także bardzo zmiennej pogodzie. Uczniowie z bliska mogli zajrzeć w oczy piranii, próbowali nosić towary na głowie, sprawdzali, jak posługiwać się maczetą. Z zaciekawieniem słuchali opowieści o dużych jak dłoń pająkach, barwnych egzotycznych ptakach, wszechobecnych i niebezpiecznych wężach, jedzeniu larw, pieczonych mrówek, łowieniu piranii na obiad. Prezentacja była niezwykle interesująca, tym bardziej, że zilustrowana wieloma przepięknymi zdjęciami amazońskich lasów. Gdzie przewodnik zabierze nas następnym razem?

Janusz Paradysz
Alicja Pudło

zdjęcia: archiwum Zespołu Szkół w Korczynie

 

Polecamy