Home

O jasełkach i nie tylko...

W grudniu w wielu szkołach organizowano przedświąteczne jasełka. Tego typu wydarzenia nie zabrakło także w Zespole Szkół w Korczynie. 21 grudnia 2016 r. widowisko zaprezentowali uczniowie klasy I c pod kierunkiem Jolanty Kwiatkowskiej. Przedstawienia jasełkowe cieszą się nie mniejszym zainteresowaniem również w styczniu.

10 stycznia 2017 r., do Zespołu Szkół w Korczynie przybyli z wizytą goście z zaprzyjaźnionej rzeszowskiej szkoły podstawowej wraz z opiekunkami: Magdaleną Molenda i Katarzyną Sus. Uczniowie klasy V c oraz V b uczęszczający na kółko języka angielskiego z elementami języka rosyjskiego odegrali krótki spektakl teatralny o tematyce bożonarodzeniowej - "Jasełka po angielsku". Inscenizacja połączyła tradycyjne scenki związane z narodzeniem Pana Jezusa z kolędowaniem w języku obcym. Młodzi aktorzy przypomnieli wszystkim historię narodzin Jezusa Chrystusa, wcielając się w role Maryi, Józefa, pasterzy, aniołów, mędrców i Heroda. Tradycje połączono jednak z innowacyjnością. Na zakończenie wszyscy zaśpiewali kolędę pt. "Cicha noc" w języku angielskim, rosyjskim i oczywiście polskim.

A teraz kilka słów o współpracy ze Szkołą Podstawową nr 27 im. Ignacego Paderewskiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 6 w Rzeszowie i wspólnym międzyszkolnym projekcie. We wrześniu 2016 r. Zespół Szkół w Korczynie nawiązał kontakt ze Szkołą Podstawową nr 27 w Rzeszowie. Zainteresowani piątoklasiści z Korczyny oraz uczniowie klas piątych i szóstych z Rzeszowa włączyli się do projektu "Bajki naszego dzieciństwa po angielsku" w ramach zajęć pozalekcyjnych. Celem zajęć było wzbudzenie zainteresowania czytelnictwem, doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim i przede wszystkim dobra zabawa. Wychowankowie obu szkół wymieniali się zadaniami w formie krzyżówek i quizów jak również nagraniami, na których wirtualnie oprowadzali swoich rówieśników po własnej szkole. Dzięki poczcie elektronicznej nawiązały się nowe znajomości.

Efektem wspólnych działań była właśnie wizyta uczniów z Rzeszowa w Korczynie w dniu 10 stycznia 2017 r. Ciepłe przyjęcie przez naszą społeczność i dyrektora Artura Stodolaka, księdza proboszcza Edwarda Sznaja, życzliwa atmosfera, prezentacja multimedialna, program artystyczny, zwiedzanie budynku szkoły, wystawa  książek anglojęzycznych w czytelni, gry oraz piękne zimowe widoki na okolicę gminy Korczyna bez wątpienia pozostaną w pamięci gości. Na pytanie, co najbardziej im się podobało w trakcie pobytu w korczyńskiej szkole, odpowiadali: "Najbardziej podoba mi się Izba Pamięci. Szkoda, że my takiej w naszej szkole nie mamy". Piątoklasista z Korczyny wspomina: "Moim zdaniem goszczenie dzieci z Rzeszowa było bardzo udane. Goście byli  mili i uprzejmi. Występ doskonale wypadł (…) wszyscy bardzo dobrze się bawili. Oglądaliśmy także ciekawe, a zarówno humorystyczne filmy i zdjęcia o Prządkach i Zamku Kamieniec. Bardzo cieszyłbym się, gdybyśmy kiedyś powtórzyli takie spotkanie :).

Aby podtrzymać świąteczną atmosferę i w radosnym nastroju wkroczyć w okres ferii zimowych uczniowie klasy III f pod kierunkiem wychowawczyni – Agaty Rękas, siostry Anny Maciny, księdza Łukasza Staszewskiego wystawili 13 stycznia kolejną szopkę. Oprawą muzyczną zajął się p. Andrzej Flis i p. Dorota Zajchowska. Widzami byli uczniowie korczyńskiej szkoły podstawowej, nauczyciele i rodzice oraz dyrekcja. Zebrani mieli okazję obejrzeć i wysłuchać jasełka w trzech odsłonach, podziwiali grę na akordeonie Rafała Wołtosza, taniec śnieżynek przy akompaniamencie utworu "Hallelujah". Piękne kolędy śpiewane wspólnie przez "małych aktorów" i widownię, stroje i dekoracje sprawiły, że występ zyskał uznanie całej zgromadzonej publiczności.

Anna Grzesik, Agata Rękas


GALERIA PLUS: jasełka w wykonaniu klasy IIIf

zdjęcia: archiwum Zespołu Szkół w Korczynie

 

Polecamy