Home

Orędzie fatimskie oczyma dzieci...

Z okazji zbliżającej się setnej rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie, uczniowie klasy II a, wraz z s. Anną Maciną oraz p. Elżbietą Pałką - wychowawczynią, przygotowali inscenizację przybliżającą wydarzenia, które w 1917 r. rozegrały się nieopodal portugalskiej miejscowości Fatima. To właśnie tam, poczynając od 13 maja 1917 r., przez 6 kolejnych miesięcy, Maryja, Matka Jezusa objawiała się trojgu dzieciom: Franciszkowi, Hiacyncie Marto i Łucji dos Santos, kierując za ich pośrednictwem do świata orędzie, wzywające do pokuty za dusze w czyśćcu cierpiące, do odmawiania codziennie różańca w intencji nawrócenia grzeszników oraz do modlitwy za pokój.

Od momentu pierwszych objawień,  różaniec stał się codzienną modlitwą trojga małych pastuszków, o której zawsze pamiętały pasąc owce w górach; był nieodstępnym ich towarzyszem, nieomal przyjacielem ich zabaw dziecięcych, toteż Matka Boża w dniu 13 maja 1917 r. objawiła się im z różańcem. "Ręce trzymała pobożnie złożone na piersiach. Spadał z nich różaniec z ziaren podobnych do pereł. Na jego końcu był krzyżyk, jakby ze sczerniałego srebra". Nie wyznała im jednak kim jest, mówiąc jedynie, że "przybywa z nieba". Po krótkiej rozmowie z dziećmi, w której przedstawiła również pewne sprawy sprowadzające ją na ziemię oraz warunki następnych Jej objawień - przed odejściem, powiedziała jeszcze: "Odmawiajcie codziennie różaniec, aby uprosić pokój dla świata i zakończenie wojny...".

Przybliżone przez uczniów klasy II a treści orędzia fatimskiego stały się nie tylko zachętą do systematycznego odmawiania przez dzieci modlitwy różańcowej. Po zakończonej inscenizacji, nastąpiło wyłonienie laureatów i zwycięzców październikowego konkursu "Mój najpiękniejszy różaniec misyjny".

Tegoroczne ósma edycja konkursu, ukazała zdolności artystyczne uczniów klas II Szkoły Podstawowej, do których skierowany był konkurs. Podziwiając rezultaty prac dzieci i ich najbliższych, można było się przekonać, że różaniec można zrobić niemal ze wszystkiego. Chrupki, śrubki, kolorowe gumki, bibuła, kasztany, orzechy, to tylko niektóre z wykorzystanych w tym roku materiałów. Na tegoroczny konkurs uczniowie klas II wykonali około 50 prac. Każdy różaniec był wyjątkowy. Można je było podziwiać w holu wejściowym szkoły. Wszyscy uczestniczy konkursu zostali wynagrodzeni.

zdjęcia: archiwum Zespołu Szkół w Korczynie

 

Polecamy