Home

Wycieczka trzecioklasistów – Tarnowskie Góry i Zator

W dniach 23, 24 maja br. uczniowie klas III a i III b Gimnazjum w Korczynie wyjechali na wycieczkę do Tarnowskich Gór i Zatoru, zorganizowaną przez Alicję Koronę i Grażynę Wącław.

W pierwszym dniu uczniowie mieli możliwość zwiedzenia  Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Jest to jedyna w Polsce podziemna trasa turystyczna umożliwiająca zwiedzanie dawnej kopalni kruszców srebronośnych. Po otrzymaniu kasków ochronnych oraz zjechaniu na głębokość  40 m uczniowie  poruszali się szlakiem  turystycznym  w kształcie trójkąta, łączącym trzy szyby górnicze: "Anioł", "Żmija" i "Szczęść Boże". W czasie niezwykłej wędrówki młodzież  oglądała pochodzące z XVIII i XIX w. przodki górnicze, dawne stanowiska pracy i narzędzia. Blisko trzystumetrowy fragment trasy trzeba pokonać łodzią, co stanowiło wyjątkową atrakcję dla trzecioklasistów.  Kolejnym sugestywnym atutem szlaku jest udźwiękowienie w autentyczne odgłosy ciężkiej pracy gwarków, efekty zawału kopalnianego, jadących wózków i robót strzałowych. W pobliżu budynku  kopalni znajduje się Skansen Maszyn Parowych, w którym uczniowie mogli zobaczyć kolekcję wielu eksponatów. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Sztolni Czarnego Pstrąga. Uczestnicy wycieczki zeszli krętymi schodami do podziemnej przystani znajdującej się w szybie  „Sylwester”, by kilkadziesiąt metrów pod ziemią wsiąść do łodzi i w tajemniczej scenerii, przy świetle migocących lamp przepłynąć  odcinek 600 m, słuchając równocześnie  opowieści przewodnika o historii tarnogórskiego górnictwa. Trzeba podkreślić, że jest to najdłuższy w Polsce podziemny przepływ łodziami.

Następnie uczniowie zostali zakwaterowani w pięknie położonym, sąsiadującym z Zatorlandem (m. in. Park Ruchomych Dinozaurów) kompleksie domków kempingowych River Park. Po wieczornym ognisku i zjedzeniu kiełbasek młodzież udała się na zasłużony odpoczynek.

Kolejnego dnia uczniowie mieli możliwość korzystania z wszystkich atrakcji oferowanych przez Energylandię, Rodzinny Park Rozrywki w Zatorze. Największym zainteresowaniem cieszyła się strefa młodzieżowa parku, zwana także sektorem ekstremalnym. Prawdziwym wyzwaniem, pełnym adrenaliny i szalonych przygód było skorzystanie z tych najwyższych, najszybszych i najbardziej wymagających urządzeń.

Wieczorem nadszedł czas na powrót w rodzinne strony.

zdjęcia: archiwum Zespołu Szkół w Korczynie

 

Polecamy