Home

Ferie w Zespole Szkół w Korczynie

Już po raz kolejny w naszej gminie - dzięki staraniom Urzędu Gminy, Zespołu Szkół w Korczynie, nauczycieli: Alicji Pudło, Ewy Sikory i Tomasza Paradysza – od 9.-13. lutego br. zostało zorganizowane zimowisko. Wzięło w nim udział 43. dzieci. Dla uczestników przygotowano zajęcia sportowe, plastyczne, zabawy na śniegu oraz konkursy. Zobaczyli także , jak należy udzielać pierwszej pomocy, którą poprowadzili członkowie Stowarzyszenia Wojskowego i Szpitalnego Zakonu Świętego Łazarza z Jerozolimy - Oddział w Krośnie.

Dzieci uczestniczyły także w spotkaniu z policjantami z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie, którzy omówili zasady poruszania się po ulicy i podczas jazdy rowerem. Zwrócili uwagę na ważną rolę elementów odblaskowych, które powinien posiadać każdy uczestnik ruchu, uwrażliwili na potrzebę bycia widocznym na drodze, na nawyk zapinania pasów, noszenia kamizelek, przechodzenia przez jezdnię w miejscach wyznaczonych. Przestrzegali także przed innymi niebezpieczeństwami, jak np. chory pies.

Uczestnicy wypoczynku zwiedzili Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, gdzie wzięli udział w warsztatach plastycznych. Zobaczyli na żywo np. tworzenie witraży, grawerowanie, tworzenie szklanych ozdób, wzięli udział w warsztatach szklanego rzemiosła. Sercem budynku jest pomieszczenie z piecem i urządzeniami do obróbki szkła. Dzieci zobaczyły tu i i poznały proces produkcji szkła. Były także w sali kinowej, gdzie obejrzały całą historię powstania Krośnieńskich Hut Szkła. Na krośnieńskiej Starówce uczestnicy zimowiska zobaczyli XVI-wieczne piwnice przedprożne. W jednej części urządzono salę doświadczeń fizycznych z wykorzystaniem szkła, w drugiej – ekspozycję oryginalnych urządzeń produkcyjnych i sztuki szklarskiej. Można tu podziwiać dzieła artystów, w tym tak słynnych, jak Stanisław Borowski, który swoją karierę rozpoczynał w latach 60 - tych w Krośnieńskich Hutach Szkła. Jego prace zachwyciły świat. Kupili je m.in. aktorzy - Nicolas Cage i Whoopi Goldberg. Można było się przekonać, że KHS znane są na całym świecie, i tu właśnie powstają wyroby na najwyższym poziomie. Uczestnicy zimowiska nie wracali do domów z pustymi rękami, ponieważ każdy otrzymał własnoręcznie wykonany rysunek na szkle, oraz odbity przez siebie wyrób szklany. Uczestnicy byli także w Centrum Zdrowia, gdzie grali w kręgle i otrzymali ciepły posiłek - pizzę. >Podczas pobytu na wypoczynku dzieci otrzymywały drugie śniadanie oraz słodycze.

W ostatnim dniu półferii Wójt Jan Zych i Dyrektor Szkoły w Korczynie – Artur Stodolak mieli okazję zobaczyć przygotowaną przez dzieci część artystyczną a następnie wręczyli uczestnikom słodkie upominki. Organizatorem wypoczynku dla dzieci była Gmina Korczyna oraz ZS w Korczynie.

 

Polecamy