Home

Uczniowie Zespołu Szkół w Korczynie na wycieczce edukacyjnej w Warszawie

W dniach 13 i 14 stycznia 2015 roku grupa 47 gimnazjalistów z Zespołu Szkół w Korczynie wyjechała na wycieczkę do Warszawy. Opiekę nad młodzieżą sprawowali nauczyciele: Alicja Korona, Grażyna Wącław, Jerzy Prajzner, Ewa Sikora, Jolanta Michalik-Kozioł.

Wyjazd z Korczyny nastąpił wcześnie rano, ponieważ na godzinę 11.20 zaplanowano zwiedzanie Sejmu. Okazało się, że w pierwszym dniu wycieczki w Sejmie odbywają się głosowania, w związku z tym można było wejść tylko na galerię i obserwować pracę posłów, jak również osobiście ocenić salę obrad i porównać ją z wrażeniami z ekranu telewizyjnego. Następnie z 30 piętra w Pałacu Kultury i Nauki mieliśmy możliwość podziwiania panoramy Warszawy. Pozostałą część dnia spędziliśmy z przewodniczką, który oprowadzała i opowiadała o naszej stolicy. Przeszliśmy Traktem Królewskim, spacerowaliśmy po Starym Mieście, zapoznając się z tragicznymi oraz radosnymi momentami w dziejach Warszawy, jak również z jej najnowszą historią. Po całodziennym bogatym i pełnym wrażeń programie udaliśmy się pieszo do położonego w Śródmieściu hostelu Tatamka, aby zregenerować siły po wyczerpującym dniu. Następnego dnia po godzinie 9.00 zawitaliśmy do Centrum Nauki Kopernik, którego celem jest promowanie i popularyzacja komunikacji naukowej. Zwiedzający mogą tam poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Po wejściu do CNK wita wszystkich wyjątkowych rozmiarów wahadło Foucaulta z dwustupięćdziesięciokilogramową kulą pokazującą, w jaki sposób Ziemia obraca się wokół własnej osi. Pierwszym elementem naszej wizyty w CNK było uczestnictwo w osławionych zajęciach laboratoryjnych, w związku z tym trzy kilkunastoosobowe grupy udały się odpowiednio do laboratorium fizycznego, chemicznego i biologicznego. Uczniowie pod kierunkiem pracowników Centrum mogli przeprowadzić doświadczenia, uczestnicząc w zajęciach związanych z ww. dziedzinami: w laboratorium chemicznym „Chemia na słodko”, w biologicznym – „Mikro-makro”, w fizycznym – „Władcy świat(ł)a”. Następnie indywidualnie lub w grupach odkrywaliśmy liczne ciekawostki i tajemnice wystaw stałych i czasowych CNK. Można było m. in., siedząc na dywanie, przekonać się, jak naprawdę działa latający dywan, na specjalnej wadze unosić samego siebie, pokręcając dużym szklanym pojemnikiem z wodą, „wykopywać” dół w wodzie, uruchamiać syzyfową przekładnię czy uczyć się siebie poprzez umiejscawianie naszych narządów: serca, płuc, nerek we właściwym miejscu. Niektórzy robili ogromne bańki mydlane i próbowali nawet zamknąć się w nich. Możliwości CNK są wręcz nieograniczone, każdy tam znajdzie coś dla siebie. Zanim o godzinie 16.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną, doświadczyliśmy jeszcze przyjemności jazdy warszawskim metrem.

Dzięki tego typu wyjazdom uczniowie mają możliwość nie tylko bliższego poznania naszej stolicy, ale i w CNK praktycznego zastosowania teorii poznawanych na lekcjach szkolnych. Nie dziwią w związku z tym entuzjastyczne opinie o wycieczce, gdyż, jak wiemy, „Żadna lektura i inteligentne rozumowanie nie zastąpi bezpośredniego doświadczenia”( John Fowles).

 

Polecamy