Home

„ Był taki wrzesień…”

Wrzesień – to czas refleksji i zadumy w życiu naszego narodu, w życiu każdego Polaka. Wracamy bowiem myślami do tych tragicznych chwil, kiedy na naszą ziemię zdradziecko napadł wróg.

W dniu 18 września 2014 roku, w 75 rocznicę tragicznych wydarzeń wrześniowych napaści Niemiec i Związku Sowieckiego na Polskę, społeczność szkolna Zespołu Szkół w Korczynie brała udział w akademii upamiętniającej tamte dni. Była to wspaniała lekcja przybliżająca historię Polski, naszej miejscowości – Korczyny oraz okazja do zademonstrowania lokalnego patriotyzmu. Akademię przygotowali uczniowie gimnazjum pod kierunkiem nauczycieli: Jacka Zycha , Piotra Polakowskiego, Andrzeja Flisa i Wojciecha Świdra.

 

Pierwszy września 1939 roku wypadł w piątek. Tego dnia wojska niemieckie zaatakowały obszar państwa polskiego na lądzie, morzu i w powietrzu. Rozpoczęła się zarazem II wojna światowa, która na prawie 6 lat ogarnęła najpierw Europę, później prawie cały świat.

W tym dniu dzieci nie poszły do szkoły, nie napełniły jej swoim radosnym gwarem. O godzinie 4:45 spadły pierwsze bomby. Siedemnastego września spadł na Polskę dodatkowy cios. Zupełnie niespodziewanie granice naszego państwa zaatakowała armia Związku Sowieckiego. Wódz Naczelny wydał wówczas rozkaz, aby w obliczu tak wielkiego zagrożenia żołnierze polscy wycofywali się w kierunku granicy z Rumunią. Mimo to oddziały ochrony pogranicza prowadziły zacięte walki z Sowietami. Pod naporem przeważających sił wroga armia polska musiała się cofać. Wielu polskich oficerów i żołnierzy dostało się do niewoli. większość z nich trafiła do obozów jenieckich w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. W 1940 roku około piętnastu tysięcy polskich oficerów zostało rozstrzelanych w lesie koło Katynia.

Wojna obronna Polski zakończyła się 5 października 1939 roku. Jednak ten dzień nie oznaczał ostatecznej kapitulacji naszego państwa. Dla Polaków rozpoczął się długi czas okupacji, a także okres walki, konspiracji, tworzenia podziemnej armii. Wśród poległych w boju, wśród zamęczonych w obozach koncentracyjnych i zgładzonych w doraźnych egzekucjach było tysiące dzieci. Dzieci stawiające pierwsze kroki, dziewczęta i chłopcy sposobiący się do rozpoczęcia nauki w szkole, harcerki i harcerze, którzy chwytali za broń, szli na linię frontu, w bój partyzancki do konspiracyjnego podziemia.

Podczas apelu przytoczono słowa nieżyjących już mieszkańców Korczyny (Andrzeja Kozioła dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 w Korczynie oraz ks. Andrzeja Kuźniara katechety z Korczyny), którzy byli świadkami tamtych wydarzeń. Uczniowie naszej szkoły poprzez udział w tej uroczystości nabyli postaw patriotycznych, a także zapoznali się z wydarzeniami 1 i 17 września 1939 roku.

 

Polecamy