HomeKrótki wstęp

Krótki wstęp

Od wielu już lat, uczniowie jak również nauczyciele Zespołu Szkół w Korczynie, bardziej lub mniej świadomie, uprawiają kwalifikowaną turystykę w górach. Do tej pory działalność ta nie była niestety zbyt dobrze dokumentowana ? symboliczna wręcz liczba stosownych relacji, zdjęć, sprawozdań? Mamy nadzieję, że niniejszy tekst będzie przyczynkiem do przełamania tej tendencji.

Na wstępie krótkie wyjaśnienia: czym jest turystyka kwalifikowana i dlaczego działamy w górach. Jak sama nazwa wskazuje, aby uprawiać turystykę kwalifikowaną należ mieć ku temu niejakie kwalifikacje: odpowiednią kondycję, sprzęt a niekiedy nawet stosowne uprawnienia. Kwalifikacje te potwierdzają choćby zdobywane odznaki turystyczne czy nawet osiągnięcia o wymiarze sportowym. Dlatego też, tę formę turystyki można śmiało nazwać elitarną.

Dlaczego wybraliśmy góry jako arenę naszych działań? Po pierwsze: z Korczyny mamy do nich blisko, a po drugie, jak mawiał klasyk: ?bo one są?? I nie da się tego inaczej wytłumaczyć komuś, kto w górach nie był i się nimi nie zauroczył.

Po górach przede wszystkim chodzimy (turystyka piesza, trekking), ale też biegamy, wspinamy się, jeździmy na rowerach i nartach.

 

Polecamy