HomeKonkursy i zawodyKonkurs Twórczości Księdza Jana Twardowskiego

Konkurs Twórczości Księdza Jana Twardowskiego

18 stycznia przeżywaliśmy już 6 rocznicę śp. Ks. Jana Twardowskiego. Już od trzech lat ten dzień w naszej szkole obchodzony jest uroczyście poprzez Konkurs Twórczości Księdza Jana. W tym roku Konkurs odbył się po tytułem "Na drodze do Boga". W konkursie wzięło udział 38 UCZNIÓW wraz 36 OPIEKUNAMI, KTÓRZY PRZYJECHALI DO NASZEJ SZKOŁY Z 29 MIEJSCOWŚCI: Targowiska, Miejsce Piastowe, Jedlicze, Równe, Jaszczew, Zręcin, Lubatowa, Iwonicz Zdrój, Sieniawa, Węglówka, Korczyna, Jasienica Rosielna, Wola Jasienicka, Przybówka, Rymanów, Krosno, Krościenko Wyżne, Jaśliska, Rogi, Głowienka, Dobieszyn, Widacz, Świerzowa Polska, Kobylany, Żarnowiec, Wrocanka, Posada Górna,  Czarnorzeki , Łężany.

Pośród zaproszonych gości znaleźli się: Pan Jan Juszczak ? Starosta powiatu krośnieńskiego; Pan Jan Zych ? Wójt gminy Korczyna; Ks. Edward Sznaj ? Proboszcz parafii Korczyna i Kustosz Sanktuarium św. bpa J. S. Pelczara (Patronat honorowy), Pani Renata Pelczar ? malarka, absolwentka PLSP w Rzeszowie oraz Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego; Pani Joanna Wieczorek - grafik komputerowy i współtwórca Tomiku "Na drodze do Boga".
Media które patronowały Konkursowi: Ks. Andrzej Bienia ? dyrektor radia Fara; Ks. Zbigniew Suchy ? redaktor Niedzieli przemyskiej, Pani Teresa Gazda ? redakcja miesięcznika Prządki i redakcja Nowego Podkarpacia.
W JURY konkursowym zasiedli: Ks. Zbigniew Suchy ? redaktor naczelny Niedzieli przemyskiej; Pan Jan Budziaszek ? perkusista Skaldów, główny inicjator koncertu "Jednego Serca, Jednego Ducha" odbywającego się co roku w Rzeszowie, autor wielu publikacji i płyt, w tym "Dzienniczka Perkusisty"; Pani Grażyna Winiarz ? pedagog szkolny Zespołu Szkół Rolniczych w Zarzeczu, dyrektor Chóru ?Jednego Serca, Jednego Ducha? w Rzeszowie; Pani Anna Trzemżalska ? wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie i Liceum Ogólnokształcącego oraz Technikum w Korczynie.
Prezentacja Konkursu poprzedzona była prezentacją Tomiku twórczości literackiej i plastycznej dzieci i młodzieży z naszej Szkoły. Ponad 70 autorów pokazało jak ważna jest sztuka i że są wrażliwi i chcą więcej. Całość pieniędzy zebranych ze sprzedaży Tomiku przekazana będzie na Misje (budowę studni w Tanzanii). Tomik do nabycia w szkole i przy parafii.

Do uczestników Konkursu słowo przekazała także Pani Aleksandra Iwanowska:
Sopot, 18.01.2012


Do Uczestników i Organizatorów konkursu literacko-plastycznego poświęconego Księdzu Twardowskiemu w Zespole Szkół w Korczynie
Drodzy i Szanowni Uczestnicy Konkursu, Nauczyciele, Rodzice Uczniów i Goście.
Na każdym spotkaniu autorskim Ksiądz Jan Twardowski, zawsze pełen pokory, nie zabiegający o popularność i rozgłos, pytał: ?Czy w ogóle ktoś mnie czyta??. Miał wątpliwości, bo pisał wiersze, które były wyrazem Jego uczuć, przeżyć, przemyśleń. Dzielił się swoim światem z czytelnikami, których nazywał przyjaciółmi, bo poznawał ich dzięki swojej twórczości. Dziwił się i cieszył, kiedy okazywało się, że stale przybywają nowi czytelnicy. W dodatku odbiorcy dobrze się w wierszach czują ? ?jak w domu?. Odnajdują w nich swoje problemy, uczucia, odpowiedzi na pytania, pocieszenie w zmartwieniu, powody do radości i uśmiechu.  
Dziś ? po sześciu latach, jakie minęły od śmierci Księdza Jana ? okazuje się, że Autor lubianych wierszy, opowiadań, rozmyślań wcale nie odszedł. Jest wciąż obecny poprzez to, co napisał. Jest obecny w sercach tych, którzy wciąż kochają Jego twórczość. A nawet więcej: sami tworzą, bo Ksiądz poeta zachęcił ich do wyrażenia własnych przeżyć, pisania czegoś od siebie albo utrwalenia na rysunku sytuacji, którą podsunęły jego teksty.
Twórczość Księdza Jana uczy patrzeć dobrymi oczami. Chociaż w dzisiejszym świecie trudno uwierzyć, że jest wokół nas więcej dobra niż zła ? Ksiądz Jan stale pomaga odnajdywać dobro, wiedzieć znaki Pana Boga, Jego miłość i obecność. Dalej uczy zachwytu, zdziwienia, wiary, uczy, że przypadek nie jest wcale ?przypadkiem?, ale starannie przygotowanym zdarzeniem, a nieszczęście nie jest katastrofą, ale ?innym szczęściem?. Pomaga mieć nadzieję i marzenia. Pomaga uśmiechać się.
Wszystkim uczestnikom konkursu, także jego organizatorom, serdecznie życzę, by Ksiądz Twardowski pomagał Wam w tym wszystkim na co dzień.  
Serdecznie pozdrawiam wszystkich Uczestników, Nauczycieli i Organizatorów konkursu, gratuluję ? jak mówił ks. Twardowski ? ?wszystkim i każdemu z osobna? ? i bardzo dziękuję za zapał, pracę i pasję, włożone w przygotowanie wydarzenia, zrodzonego z czystej, dobrej intencji.
Do spotkania za rok!

Aleksandra Iwanowska.

Wszystkim uczestnikom i organizatorom dziękujemy za piękne spotkanie z Poezją.

 

Polecamy