Home

Andrzejki w klasach młodszych

?Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja?. Tak mówi stare polskie przysłowie, gdyż wigilia św. Andrzeja, przypadająca 29 listopada, to tradycyjny wieczór wróżb. Ten zwyczaj ludowy przekazywany z pokolenia na pokolenie wciąż nie traci na popularności.

 

W dawnych czasach do wróżb andrzejkowych przywiązywano wielką wagę. W wierzeniach ludowych miały one magiczną moc. Wszystkie dziewczęta tego wieczoru chciały poznać swoją przyszłość. Nasze babcie nie świętowały jednak andrzejek wspólnie z dziadkami. Chłopcy i dziewczęta bawili się osobno, zresztą zabawa ta miała również nieco inny charakter. Mniej w niej było śmiechu i radości, a więcej skupienia, magii i wiary, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice. Chłopcy zbierali się na podobne wróżby w wigilię św. Katarzyny, 24 listopada. Katarzynki okazały się jednak mniej popularne od andrzejek i dość szybko o nich zapomniano.

Przez lata zwyczaje się zmieniały. Teraz bawimy się wspólnie, wróżąc sobie nawzajem, łącząc te wróżby z konkursami, zabawami i tańcami. Wszystko z przymrużeniem oka, ?przecież to tylko zabawa?, ale... andrzejki u naszych maluchów mają niezaprzeczalnie charakterystyczny klimat. Jak co roku jest lanie wosku, wróżenie z butów, z kubków, ?andrzejkowe serce?, ?wirująca butelka?, ?kartki na wodzie? ... - pomysłów na wróżby jest całe mnóstwo! A wszystko w klimacie radości, spontaniczności i wesołej zabawy. Sami zobaczcie.

 

Polecamy