HomeStarsze artykuły

Jasełka w szkole

Jasełka opowiadają historię narodzenia Pana Jezusa, przypominają nam o tym, jakie wydarzenie świętujemy co roku w Boże Narodzenie. Pomysł urządzania jasełek tradycja przypisuje św. Franciszkowi z Asyżu.  Święty zastanawiał się, w jaki sposób odświeżyć w ludzkiej pamięci narodziny Dzieciątka Jezus i ukazać współczesnym sobie, jak wielką miłością Bóg darzy  ludzi, przychodząc do nas na świat i rodząc się w stajni.

Św. Franciszek nakazał więc zrobić żłóbek, wstawić do groty, przynieść siana, a także przyprowadzić woła i osła. Zwołał braci i okoliczną ludność. Śpiewano pieśni, wielbiąc Boga i dziękując Mu za zbawienie, które przyniosło Dzieciątko Jezus.

W naszej szkole, w świątecznej i radosnej atmosferze, dzieci z kl. I ? III wraz z s. Anną katechetką i wychowawczyniami przygotowały jasełka, zaczynając je od hiszpańskiej tradycji tzw. ? Las Posadas? ? szukanie gospody. Zwyczaj ten jest oparty na ewangelicznej opowieści o tym, jak Maryja wraz z Józefem szukali miejsca w Betlejem, aby przenocować. Dzieci wędrowały od klasy do klasy, śpiewając kolędę ?Józefie stajenki nie szukaj?. Następnie Maryja i Józef pytali, czy znajdzie się dla nich miejsce na nocleg. Spotykali się jednak z odmową i musieli szukać dalej. Na koniec dzieci dotarły do ostatniej klasy i znalazły ubogą stajenkę przygotowaną na szkolnym korytarzu. Wszystkie zgromadziły się przy ustawionej szopce i przedstawiły jasełka ? Z kolędą u Dzieciątka ?. Poszczególne scenki przeplatane były śpiewem pięknych kolęd i pastorałek, które ćwiczone i przygotowywane były przez cały Adwent. Na koniec dzieci złożyły życzenia świąteczne i noworoczne Dyrekcji, wychowawczyniom, pracownikom szkoły i uczniom życząc Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku 2011!

 

Polecamy