HomeStarsze artykuły

Wspaniale udzielały pierwszej pomocy

W dniu 25 lutego br. w Krośnie odbył się IV Powiatowy Konkurs Pierwszej Pomocy dla młodzieży gimnazjalnej. W tym roku do rywalizacji przystąpiło 18 drużyn reprezentujących gimnazja z Krosna i powiatu. Celem konkursu było promowanie zasad udzielania pierwszej pomocy wśród uczniów gimnazjów.

Konkurs składał się  z dwu części: teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej każdy uczestnik rozwiązywał test z zakresu udzielania pierwszej pomocy. W części praktycznej 3-osobowy zespół udzielał pomocy przedmedycznej na ogniskach urazowych. Na pierwszym należało wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomach medycznych niemowlaka, dziecka i osoby dorosłej, na drugim opatrzeć  ranę brzucha oraz udzielić pomocy osobie z objawami padaczki a na trzecim należało pomóc poszkodowanemu ze złamanymi żebrami i oparzonemu gorącą herbatą.

Gimnazjum w Korczynie reprezentował zespół w składzie: Aleksandra Półchłopek z kl.3a, Ewelina Baszak z kl. 2b oraz Karolina Zając z kl. 2b. Przygotowania całej trójki do zawodów prowadził Edward Wołczański .

Drużyna gimnazjalistek z Korczyny wykazała się wysokimi umiejętnościami zajmując drugie miejsce w klasyfikacji końcowej. Zawodniczki otrzymały puchar, dyplom, apteczkę oraz ciekawe pozycje książkowe.

Gratuluję bardzo dobrego wyniku i zachęcam do dalszego doskonalenia się w tym zakresie również innych uczniów, ponieważ w wielu przypadkach hamulcem przed udzieleniem pomocy poszkodowanej osobie jest nie brak dobrej woli, ale brak podstawowych umiejętności.

 

Polecamy