Nauczyciele i uczniowie z Grecji, Hiszpanii i Niemiec z wizytą w Zespole Szkół w Korczynie

W dniach od 12 do 16 kwietnia gościliśmy przedstawicieli szkół realizujących wspólnie z naszym gimnazjum projekt Comenius pt. ?Przekraczanie granic i porozumiewanie się w Europie? (Getting Across and Translating in Europe)
Z trzech szkół partnerskich przyjechało do nas po dwoje nauczycieli i troje uczniów. Wszyscy młodzi ludzie mieszkali u swoich rówieśników, z którymi również chodzili na zajęcia do szkoły i wyjeżdżali na wycieczki.
Goście mieli okazję zapoznać się z organizacją i funkcjonowaniem Zespołu Szkół w Korczynie. Zwiedzili kilka klaso-pracowni, sale gimnastyczne, bibliotekę i zaplecze socjalne. Uczniowie uczestniczyli w lekcjach razem ze swoimi gospodarzami. Również nauczyciele mieli możliwość przyjrzeć się wybranej przez siebie lekcji.
Podczas naszego spotkania sporo czasu poświęciliśmy na  posumowanie wykonanych już zadań: wspólna strona internetowa i DVD prezentujące nasze miejscowości. Razem z uczniami obejrzeliśmy DVD każdej szkoły i opracowaliśmy wytyczne do podsumowującego, wspólnego DVD o przekraczaniu granic. Omówiliśmy dalszą pracę nad stroną internetową, zaprojektowaliśmy wzór ulotki informacyjnej o naszych regionach, a na koniec podzieliliśmy zadania do wykonania mini-słowniczka.
Dla naszych gości przygotowaliśmy również liczne atrakcje turystyczne. Rozpoczęliśmy od pokazania im Korczyny, Węglówki, zamku Kamieniec oraz rezerwatu skalnego ?Prządki?. Ponadto zabraliśmy ich  na spacer po krośnieńskiej starówce.
Ponieważ realizujemy projekt o przekraczaniu granic i porozumiewaniu się w Europie, pojechaliśmy na Słowację do miasta Bardejów. Zostaliśmy zaproszeni do jednej z bardejowskich szkół podstawowych gdzie  mogliśmy zapoznać się z pracą takiej szkoły, obejrzeć budynek, posłuchać o sukcesach i porażkach. Było to również dla nas, Polaków ciekawe doświadczenie, bo pomimo bliskiego sąsiedztwa ze Słowacją nasza wiedza o tym kraju często nie wykracza poza sferę zakupów czy wypoczynku. Po opuszczeniu szkoły zwiedziliśmy malowniczy rynek, muzeum w starym ratuszu i piękny gotycki kościół św. Idziego. Niestety pogoda nas nie rozpieszczała wiec średniowieczne mury miasta oglądaliśmy tylko z wieży kościoła.

W trakcie drugiej wycieczki pokazaliśmy gościom dawną stolice Polski i najpiękniejsze miasto południa ? Kraków. Towarzyszył nam wspaniały przewodnik i dzięki niemu trasa królewska od Barbakanu na Wawel dostarczyła nam wielu interesujących wrażeń mimo drugiego dnia deszczowej pogody. Na koniec zapaliliśmy znicze pod Krzyżem Katyńskim. Wizyta szkół partnerskich wypadła w tygodniu żałoby narodowej więc towarzyszyła nam w tym czasie nuta zadumy i jednocześnie byliśmy świadkami znacznego wzrostu zainteresowanie nasza historią.
Nie udało się naszym gościom wyjechać w zaplanowanym terminie ? przeszkodziła w tym chmura gazów wulkanicznych, która sparaliżowała ruch lotniczy. Trzeba było organizować inne środki lokomocji. Trwało to wszystko trzy dni dłużej - do wtorkowego popołudnia kiedy to nasi Grecy wsiedli do autobusu jadącego do Aten.  W trakcie pożegnań usłyszeliśmy wiele słów podziękowań za serdeczne i ciepłe przyjęcie. Goście byli oczarowani naszą okolicą i polska gościnnością.
A oto kilka zdań podsumowania po rozmowie  z uczniami naszej szkoły, którzy przyjęli u siebie gości z zagranicy. Wszyscy byli zgodni, że przyjazd grup z Hiszpanii, Grecji i Niemiec był dla nich wspaniałym doświadczeniem. Spędzili ze swoimi rówieśnikami tylko tydzień, wystarczyło by poznać się lepiej, nawiązać nowe przyjaźnie i oczywiście dobrze się bawić. Każdy miał możliwość zastosować teorię z lekcji języka angielskiego w praktyce, a najbardziej nieśmiali  przełamać się i zacząć rozmawiać! Język angielski właściwie nie sprawiał trudności w porozumiewaniu się pomimo, że niektórzy uczniowie tego właśnie się obawiali.  Mówią, że dzielili się poglądami na różne tematy, poznawali nową kulturę, zwyczaje, tradycje, niektóre całkowicie różne od naszych. Goście rozsmakowali się w polskiej kuchni, a szczególnie polubili kotlet schabowy i pierogi! Wieczorami, po oficjalnym programie starali się  spędzać jak najwięcej czasu razem, zapraszali też kolegów z klas. Spotykali się w pizzerii, chodzili na lody, oglądali filmy. Głównie szlifowali angielski, ale przy okazji nauczyli się kilka zwrotów w zupełnie obcym języku. Wielu osobom ojczyste język gości, a szczególnie hiszpański i grecki bardzo się spodobały i już zaczynają naukę. O tym, że młodzież świetnie się dogadywała najlepiej świadczy fakt, że wiadomość o przedłużonym pobycie z powodu  komplikacji związanych  z ruchem lotniczym nad Europą przyjęli z entuzjazmem. Nadal rozmawiają ze sobą, spotykają się na portalach społecznościowych, a niektórzy planują następne spotkanie!!

 

Polecamy